Válás, szakítás
Sokan nem tudják, hogy a válás és a szakítás is gyász, hiszen a párkapcsolatok megszakadásakor annyi mindentől el kell búcsúzni: legfőképpen attól, hogy nem sikerült megtartani a párkapcsolatot. Ha ebben a helyzetben vagy, vagy voltál eddigi életed során, érezhettél rettenetes mély fájdalmat, kudarcot, azt, hogy nem vagy szerethető, önbecsülésed hiányát vagy bűntudatot a gyermeked felé. Ez a veszteség azért is rendkívül megterhelő, mert egy olyan, még élő embert kell elgyászolnod, aki lehet, hogy épp boldog, miközben Te még romjaidban vagy. Merőben ellentétes érzelmeknek az összessége jelentkezik bennünk ilyenkor, ami teljesen normális ugyan, a neveltetésünk miatt azonban azt gondolhatjuk, hogy ez nem így van.
A válás vagy szakítás után megélhetsz egyszerre pozitív és negatív érzelmeket: megkönnyebbülést, felszabadulást, hiszen egy konfliktus véget ért, de óriási félelmet is az ismeretlentől, attól, hogy talán nem találsz mást, akivel együtt tudnál élni újra. Nehéz az elszakadás, ami rengeteg érzelmet és indulatot felhoz, nehéz megélni a mindennapokat, a munkára vagy a gyerekekre figyelni. A párkapcsolat felbomlása után hosszú az a folyamat, míg el tudod engedni azt, akit még mindig szeretsz vagy valaha nagyon szerettél. Számtalan, akár egyszerre is jelentkező érzelemmel kell megküzdened a veszteség kapcsán, ilyen a harag (okkal vagy ok nélkül), bűntudat, (pédául a család elvesztése miatt) vagy a befejezetlenség érzése. Talán nehéz elfogadnod, hogy az újrakezdés lehetősége a volt párral csak illúzió és azt is, hogy él ugyan az az ember aki a társad volt valaha, csak már nem veled.
Fontos tudni, hogy új, egészséges kapcsolatot csak akkor tudsz kialakítani, ha az előző kapcsolatod veszteségét elgyászoltad, megfelelően feldolgoztad. Ha ez nem történik meg, a régi óhatatlanul megmérgezi az újat.
Az általam alkalmazott Gyászfeldolgozás Módszer® program eszközei, segítenek a tüneteid javulásában, a nyugalom és az életöröm és a szeretetteljességre való képesség visszaszerzésében. Ha a gyógyulás megtörténik megszülethet a helyzet elfogadása, adott esetben lehetőség nyílik az élet újra tervezésére is.
Jó helyen jársz, ha érintett vagy az alábbi esetekben
- válás,
- szakítás,
- szerelmi kapcsolat vége,
- megcsalás
Gyászreakció testi és lelki tünetei párkapcsolati veszteségben
- evés-, alvás-,koncentráció- zavar
- belemenekülés evésbe, ivásba, szexbe, bulizásba, vásárlásba, túlzott sportolásba, sorozat nézésbe
- fásultság,
- reménytelenség
- bűntudat
- rendkívüli fizikai kimerültség
- érzelmi kiüresedés
- túlérzékenység,
- ingerültség, düh, harag
- bizonytalanság
- önbizalom elvesztése
- önsajnálat
- összezavarodottság
Miben segít a Gyászfeldolgozás Módszer®?
A módszer segít feldolgozni a közös múltat, egyúttal segít elbúcsúzni azoktól a jövőbeli tervektől és álmoktól, melyek a volt társsal nem fognak soha megvalósulni. Így segít a jelent a lehető legjobban megélni.
A program megalkotói szerint:” a feldolgozás azt jelenti, hogy visszakapjuk kellemes emlékeinket anélkül, hogy lelkiismeretfurdalás vagy bűntudat árnyékolná be őket.” (James-Friedman)
A jövőbeni kapcsolatodba be tudod építeni mindazt a jót és értéket, amit a volt kapcsolatodtól kaptál.
Érzelmeid feltárásával és kimondásával teljesebb képet kapsz az elveszett társkapcsolatodról, ezáltal képes leszel elfogadni, hogy az életed része volt. Így képessé válhatsz a továbblépésre is.
Ki tudsz alakítani új párkapcsolatot anélkül, hogy a régi kapcsolatod lelki feldolgozatlansága elrontaná azt.
A feldolgozás hatására energiáid felszabadulnak. „A lezáratlan veszteségek hatalmas energiamennyiséget emésztenek fel.” (James-Friedman)
A feldolgozás után az emlék megmarad, de a fájdalmat nem érzed többé.
Hogyan zajlik a lelki feldolgozás folyamata?
Heti rendszerességgel egymást követő 7 vagy 8 alkalommal találkozunk, (közel két hónapig). Ez idő alatt biztonságos, megtartó közegben, méltósággal meghallgatva kísérlek végig ebben a lelki folyamatban, ahol érzelmeidről nyíltan, őszintén beszélhetsz.
1-3. alkalom: Beszélünk a gyászról, a gyásszal kapcsolatos tévhitekről és hiedelmekről, és az átmeneti energiafelszabadító viselkedésekről (alkohol, sport, munka, stb..) Hogyan segítettek vagy nem segítettek ezek az eddigi életed során?
4. alkalom: Saját példámon keresztül bemutatom a veszteségdiagramm sajátosságait, melyet aztán segítségemmel Te is elkészítesz. A diagrammban megjelennek azok a veszteségek, melyek eddigi életedben értek (haláleset, válás, munkahely váltás, költözés….). Ezután sor kerül annak a legfontosabb veszteségednek a kiválasztására, mely a legjobban befolyásolja a jelen életedet, amellyel a továbbiakban dolgozni szeretnél.
5. alkalom: Saját példámon keresztül bemutatom a kapcsolatdiagramm sajátosságait, és segítelek abban, hogy a sajátodat Te is elkészítsd. A kapcsolatdiagrammban megjelennek a kiválasztott veszteségben szereplő ( élő vagy elhalálozott) személlyel vagy tárggyal kapcsolatos meghatározó események és az azokhoz kapcsolódó érzések.
6-7. alkalom: A be nem teljesített érzelmi közlések gyógyító tényezőkké alakításával, meghatározott instrukciók segítségével elkészül a beteljesítő leveled. A levélben ki tudod mondani azokat az érzelmi igazságokat, amiket eddig talán sosem tudtál kimondani, egyúttal le tudsz tenni minden olyan káros érzelmet (bűntudat, lelkiismeret-furdalást, harag, düh), amely eddig meggátolta lelki gyógyulásodat.
Lépjünk kapcsolatba!
Telefon: +36 20 320 2893
E-mail: drahosmariannmental@gmail.com