Drahos Mariann - Mentálhigiénés szakember

Gyermek elvesztése

Egy gyermek elvesztésénél talán nincs nagyobb fájdalom, bármikor is történik, magzatkorban, szülés alatt, vagy később, bölcsőhalál, valamilyen betegség, baleset vagy egyéb tragédia következtében. Miközben gyermeked rettenetes hiányával kell megküzdened napra nap, a veszteség hatására sérülhet a jövőbe vetett hited, talán az élet értelme is megkérdőjeleződik számodra. Úgy érezheted, hogy szülői szereped, társadalmi státuszod is csorbul, ami még erőteljesebben jelentkezhet abban az esetben, ha nincs több gyermek a családban. A gyász lezajlásának nincs meghatározott, kívánatos, „normális” sebessége, mégis, óriási nyomást érezhetsz a külvilágból, szinte elvárt, hogy egy idő után jobban kell lenni. Ennek a hiedelemnek a terhe iszonyatos súllyal nehezedhet a válladra, ami elszigetelt magány érzetbe sodorhat téged.

Ma már elfogadott, hogy nem lehet a gyászt szakaszokra bontani, és nem lehet siettetni sem. Minden kapcsolat egyedi, ezért mindenki egyedi módon éli meg a veszteséget. Még egy családon belül is belül is így van ez! Ha párkapcsolatban élsz, a tragédia következtében pároddal talán sikerül „összekapaszkodni”, de lehet, hogy a Te esetedben mély konfliktusok és feszültségek sorozata terheli meg a kapcsolatotokat. Azt is érzékelheted, hogy a fájdalomban nem tudtok egymásnak segíteni, hogy eltávolodtok egymástól. Fontos tudni, hogy az anyák és az apák nagyon eltérő módon gyászolnak. Az anyáknak talán „könnyebb” megosztani, kisírni a fájdalmukat, az apáknak ez sokkal gyötrelmesebb a társadalmilag rájuk aggasztott elvárások miatt („Erősnek kell lenni!”). A férfiak sokszor belül szenvednek és zokognak, és nem tudják kimutatni a bennük zajló érzéseket. Gyermeked elvesztése után talán azt a legnehezebb elviselni, hogy az életet továbbra is élni kell. Ezt csak megnehezítik a környezetből jövő „jóindulatú”, mégis használhatatlan vagy éppen otromba tanácsok: „Majd lesz (másik) gyermeked!” „Az idő segít!” „Fiatal vagy még!” „Foglald el magad, az majd segít!”

Téves hiedelem azonban az, hogy egy anya vagy egy apa soha többé nem élhet boldog életet gyermeke elvesztése után! Ez a gondolat olyan erősen van jelen társadalmunkban, hogy maguk a gyászolók is úgy érezhetik, hogy nincs kiút a rettenetes, kínzó és kilátástalanul reménytelen lelkiállapotból. A gyászfolyamat azonban lehetőséget ad a gyógyulásra. Ha a gyászfeldolgozás megfelelően megtörténik, elkezdődhet a felépülés, a sebek begyógyulhatnak. Létezik enyhülés!

A Gyászfeldolgozás Módszerrel abban segítek neked, hogy a saját egyéni utadon végigmenve juss el a megbékélésig, és az elfogadásig. A program megalkotói szerint:” a feldolgozás azt jelenti, hogy visszakapjuk kellemes emlékeinket anélkül, hogy lelkiismeretfurdalás vagy bűntudat árnyékolná be őket.” (James-Friedman)

A gyászreakció testi-lelki tünetei, melyeket érezhetsz

  • evés-, alvás-,koncentráció- zavar
  • intenzív sokk, zavarodottság
  • kétségbeesés
  • bűntudat, önvád
  • intenzív düh,
  • harag, mások (orvos, házastárs) hibáztatása,
  • szomorúság, keserűség
  • mérhetetlen magány és bánat
  • fásultság, kimerültség
  • hited (vallásod) megkérdőjelezése
  • reménytelenség
  • ingerlékenység
  • ellenséges viselkedés
  • döntésképtelenség
  • túl gyors, elhamarkodott döntéshozatal fontos helyzetekben
  • érzelmi kiüresedés
  • az életben maradt gyermek, gyermekek túlféltése

A lelki feldolgozás neked szól, ha érintett vagy az alábbi veszteségek közül egy vagy több esetén

  • betegség, baleset vagy más tragédia következtében vesztetted el a gyermekedet
  • szülés és születés körül történt meg a gyermeked elvesztése
  • sikertelen próbálkozások teherbe esésre
  • abortuszt éltél át
  • vetélést éltél át
  • gyermeked sérülten született
  • annak a reménynek az elvesztése, hogy valaha szülők lehessünk

Miben segít neked a Gyászfeldolgozás Módszer® program?

A Gyászfeldolgozás Módszer® segítséget nyújt abban, hogy a rettenetes fájdalom, a befagyottság, a tetszhalál állapotából fel tudj ébredni, és ezáltal az életszeretet újra meg tudjon jelenni nálad.

Ha párod is elvégzi a feldolgozást, képessé válhattok arra, hogy a tragédia után könyebben folytassátok együtt az életeteket.

A program elvégzésével képessé válhatsz a megváltoztathatatlant elfogadására és elengedésére, új életcél kialakítására és a továbblépésre.

A feldolgozás után az emlék, a kapcsolódás megmarad elvesztett gyermekeddel, de most már a fájdalom érzése nélkül.

Hogyan zajlik a lelki feldolgozás folyamata?

Heti rendszerességgel egymást követő 7 vagy 8 alkalommal találkozunk, (közel két hónapig). Ez idő alatt biztonságos, megtartó közegben, méltósággal meghallgatva kísérlek végig ebben a lelki folyamatban, ahol érzelmeidről nyíltan, őszintén beszélhetsz.

1-3. alkalom: Beszélünk a gyászról, a gyásszal kapcsolatos tévhitekről és hiedelmekről, és az átmeneti energiafelszabadító viselkedésekről (alkohol, sport, munka, stb..) Hogyan segítettek vagy nem segítettek ezek az eddigi életed során?

4. alkalom: Saját példámon keresztül bemutatom a veszteségdiagramm sajátosságait, melyet aztán segítségemmel Te is elkészítesz. A diagrammban megjelennek azok a veszteségek, melyek eddigi életedben értek (haláleset, válás, munkahely váltás, költözés….). Ezután sor kerül annak a legfontosabb veszteségednek a kiválasztására, mely a legjobban befolyásolja a jelen életedet, amellyel a továbbiakban dolgozni szeretnél.

5. alkalom: Saját példámon keresztül bemutatom a kapcsolatdiagramm sajátosságait, és segítelek abban, hogy a sajátodat Te is elkészítsd. A kapcsolatdiagrammban megjelennek a kiválasztott veszteségben szereplő ( élő vagy elhalálozott) személlyel vagy tárggyal kapcsolatos meghatározó események és az azokhoz kapcsolódó érzések.

6-7. alkalom: A be nem teljesített érzelmi közlések gyógyító tényezőkké alakításával, meghatározott instrukciók segítségével elkészül a beteljesítő leveled. A levélben ki tudod mondani azokat az érzelmi igazságokat, amiket eddig talán sosem tudtál kimondani, egyúttal le tudsz tenni minden olyan káros érzelmet (bűntudat, lelkiismeret-furdalást, harag, düh), amely eddig meggátolta lelki gyógyulásodat.

Drahos Mariann - Mentálhigiénés szakember

Lépjünk kapcsolatba!

Telefon: +36 20 320 2893

E-mail: drahosmariannmental@gmail.com